Kodanikupäev 2013

Kodanikupäeva õpilaskonverents „Minust algavad lahendused“

Tallinna Ühisgümnaasiumis on traditsioon tähistada kodanikupäeva 26. novembril õpilaskonverentsiga, kus esinevad ettekannetega 12. ja 9. klasside õpilased. Sel aastal oli õpilaste ettekannete teema „Minust algavad lahendused“. Õpilased kaardistasid oma grupitöödes erinevaid probleeme nagu prügi, vaesus, puuetega inimeste olukord, ühistransport, taaskasutus, alkoholism, suitsetamine ning hulkuvad koerad ja kassid meie linnas ning pakkusid probleemidele ka omapoolseid lahendusi.

Külalisesineja oli Liisa Toompuu kodanikualgatuse Teeme Ära meeskonnast ja haridusprojekti Prügi VaheTund eestvedaja. Kodanikualgatus Teeme Ära on Eestis keskendunud erinevate talgute korraldamisele juba ammu. Esimene suur aktsioon oli Prügikoristustalgud 3. mail aastal 2008, mis tõi kokku 50 000 inimest ja mille raames korjati kokku u. 10 000 tonni prügi. Nüüd on kätte jõudnud aeg tegeleda probleemi ennetusega. Selleks korraldati 2013. aasta jooksul 150 Eesti koolis õppeprogramm, mille eesmärk oli propageerida läbimõeldud tarbimist ning jäätmete keskkonnasõbralikku käitlemist.  Prügi VaheTund projektis osalesid ka meie kooli 5. klassid.

Hando Runneli luuleridadega lõpetades:

„Muuda ennast, muutub maailm,

mitte palju küll, kuid siiski sinu enda jagu;

kui on miljon suutjat, muutjat, lahkulööjat, näiteks,

nähtavaks saab kohe üpris võimas vagu!

Jää sa iseendaks, jälle muutub miski:

muutuv maailm paigale jääb sinu jagu, —

tekib hõrendus, käib pauk ja jälle miski

kuskil mõraneb ja kuskil tekib pragu!“

Märka probleemi enda kõrval ja tee kasvõi väike tegu, et muuta meie maailma paremaks.

Helen Tiik  ja Lilian Niitsoo

Tallinna Ühisgümnaasiumi ühiskonnaõpetuse õpetajad